Existuje celá řada plastových trubních systému dle použitého materiálu (PVC, PP, PE…) a dle konstrukce a tvaru stěny (hladká plnostěnná, hladká strukturovaná, korugovaná, žebrovaná, spirálovitě navíjená).
Neměkčený polyvinylchlorid (PVC-U) je v oblasti kanalizace nejstarším a nejčastěji používaným polymerem a i při nástupu nových progresivních materiálů si díky příznivému poměru cena/výkon zachovává dominantní místo na trhu. Tvrdý polyvinylchlorid neobsahuje žádná změkčovadla, jako jsou např. občas kritizované ftaláty, úspěšně je používán už od třicátých let minulého století a je proto nejlépe prozkoumanou a léty osvědčenou trubní surovinou.
PVC-U se vyznačuje vysokou tvrdostí a tvarovou stálostí, má nejvyšší dlouhodobý modul pružnosti E (při poměrně tenké stěně je dosaženo velké kruhové tuhosti). Další výhodou tohoto materiálu je nízká tepelná roztažnost.
Naopak nevýhodou je křehnutí materiálu při teplotách kolem 0 °C, proto se při nižších teplotách doporučuje opatrná manipulace. Po oteplení nabývá PVC původní parametry a pružnost materiálu se vrací. PVC trubky jsou určeny k dopravě odpadních vod o trvalé teplotě max. 40 °C, krátkodobě do max. 60 °C.
Polypropylen (PP) má optimální poměr mezi tuhosti a rázovou odolností. Je stálý vůči rezistentním i chemickým látkám. Potrubní systémy z polypropylenu jsou převážně určeny pro použití u gravitačních splaškových i dešťových kanalizací, odvodnění liniových staveb, technologické a průmyslové kanalizace. Dále na aplikace, kde je požadavek na vysokou kruhovou tuhost potrubí.
Výhodou tohoto materiálu je odolnost vůči vysokým i nízkým teplotám. Dá se s ním bez obav manipulovat až do teploty -20 °C. Dlouhodobě snáší materiál teploty do 60°C, krátkodobě pak do 90°C. Nevýhodou materiálu je vysoká tepelná roztažnost a náchylnost na průhyb potrubí.
Polypropylen se užívá pro výrobu hladkého, korugovaného a žebrovaného potrubí.
Potrubí z polyethylenu (PE) se díky svým vlastnostem stalo v posledních letech nejpoužívanějším materiálem pro výstavbu tlakových rozvodů vody, plynu a kanalizací. Pozici nejpoužívanějšího materiálu si polyethylen získal především díky svým dobrým fyzikálním vlastnostem a díky možnosti svařování, což se mezi různými způsoby spojování ukázalo jako nejbezpečnější řešení.
Uplatnění polyethylenu v tlakových systémech narostlo s příchodem materiálu PE100RC, což je vývojově nejdokonalejší řada PE100. Zatímco PE100 umožňuje pouze pokládku do pískového lože, PE100RC umožňuje také pokládku bezvýkopovou technologií, která dokáže výrazně zrychlit celou realizaci projektu. Kanalizační tlakové PE potrubí je totožné s vodovodním PE potrubím. Potrubí je vyráběno ze stejných materiálů, stejným způsobem a za stejné náklady. Liší se pouze barevným značením, voda je modrá, tlaková a podtlaková kanalizace je hnědá.
Vedle tlakových kanalizačních a vodovodních systému se materiál PE používá také pro výrobu gravitačního kanalizačního potrubí. Vyrábí se z něj buďto roury korugované nebo spirálovitě navíjené. Systém korugovaných PE trub je určen pro gravitační, podzemní kanalizace, odvádění dešťových, splaškových a průmyslových vod. Roury se vyznačují nízkou hmotností, vysokou mechanickou a chemickou odolnost a dlouhou životností.
Systém spirálovitě navíjených PE trub je určen pro gravitační kanalizace, odvodňování a silniční propustky. Jedná se o lehké velkoprůměrové trouby, které jsou běžně vyráběné až do dimenze DN2400.