Nastavení cookies
Trubní systémy z PE
 

Potrubí z polyethylenu PE se díky svým vlastnostem stalo v posledních letech nejpoužívanějším materiálem pro výstavbu tlakových rozvodů vody, plynu a kanalizací. Pozici nejpoužívanějšího materiálu si polyethylen získal především díky svým dobrým fyzikálním vlastnostem a díky možnosti svařování, což se mezi různými způsoby spojování ukázalo jako nejbezpečnější řešení.

Uplatnění polyethylenu v tlakových systémech narostlo s příchodem materiálu PE100RC, což je vývojově nejdokonalejší řada PE100. Zatímco PE100 umožňuje pouze pokládku do pískového lože, PE100RC umožňuje také pokládku bezvýkopovou technologií, která dokáže výrazně zrychlit celou realizaci projektu.

PE potrubní systémy jsou využívány také díky své velmi dobré odolnosti proti nejrůznějším chemikáliím. Rozsah použití je pro styk s kyselými i zásaditými roztoky v rozsahu pH 2 až pH 12. Až do 60 °C je PE odolný vůči neoxidujícím kyselinám, alkalickým roztokům, vodním roztokům solí a řadě rozpouštědel.

PE 100 – HDPE potrubí určené do pískového lože. Konstrukce potrubí je standardně jednovrstvá černá s barvenými pruhy označující médium, někteří výrobci nabízejí také dvouvrstvé provedení označované písmeny DL (Double Layer). Druhá, celobarevná vrstva tvoří 10% tloušťky stěny a slouží k identifikaci poškození.
PE 100 RC TYP 1 - dle PAS1075 je jednovrstvé, homogenní potrubí černé barvy. Potrubí je určeno pro bezvýkopovou pokládku.
PE 100 RC TYP 2 - dle PAS1075 je dvouvrstvé nebo třívrstvé koextrudované potrubí s celobarevnou vnější vrstvou dle dopravovaného média. To umožňuje snadnou detekci povrchových defektů a vrypů hlubších než 10% tloušťky stěny.
PE 100 RC TYP 3 - dle dle PAS1075 je potrubí s dodatečnou ochranou PP pláštěm.

Výhodou materiálu PE100 RC je odolnost proti pomalému šíření napěťových trhlin (SCG), čímž jsou eliminována rizika v extrémních podmínkách při pokládce potrubí. Velmi dobře vzdoruje únavovým poruchám, způsobeným vysokým bodovým zatížením, které ve výkopu přestavuje například tlak velké a ostré částice obsypu na trubní stěnu.

Materiál PE100 se řadí společně s PE100RC a PE80 mezi vysoko hustotní polyethyleny (PEHD). Tyto materiály lze mezi sebou navzájem svařovat.